День Соборності України
Єднаймося, братаймося
В товариство чесне -
Хай братерством, щирими трудами
Вкраїна воскресне
Іван Франко
Ідея єдності українських земель - соборності України - сягає у глибину віків та бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії.
Протягом віків практичним втіленням ідеї соборності займались українські гетьмани Богдан Хмельницький іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII - початку XXст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Росією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
Носіями ідеї соборності України традиційно вважаються члени Кирило-Мефодіївського братства. До цього братства належав і найвідоміший український поет Тарас Григорович Шевченко. Багато зусиль у цій роботі доклали діячі "Руської трійці" на чолі з Маркіяном Шашкевичем, а також інші талановиті українські діячі, зокрема Михайло Драгоманов, Михайло Грушевський, Іван Франко та інші.
Ідею єднання було визначено як одну з найважливіших задач у процесі українського державотворення наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття. Зробили це Микола Міхновський та Юліан Бачинський. І тільки згодом її взяли на озброєння політичні та культурні діячі, спочатку Західної України, а потім і Східної.
22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки Укранської Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в Єдину україну
День Соборності - це нагадування про те, що сила нашої держави - в єдності українських земель.
Немає коментарів:
Дописати коментар